Parfüm

Parfüm, bilindiği üzere orta çağlarda kullanılan tütsü ve benzeri koku kaynaklarının yerini, hastalıkların çoğalması ve temizliğin öneminin anlaşılması ile birlikte ortaya çıkmıştır. O zamana kadar bitkisel kökenli kokular daha çok sosyal gücü ve konumu ifade etmek amaçlı kullanılmakta idi. Belirli bazı kokuları sadece belli bir kesim kullanabiliyordu ve böylece kokusundan kişinin sosyal statüsü anlaşılıyordu. Rönesans devrinde ise parfüm sadece sosyal açıdan üst seviyede bulunan insanlar tarafından değil biraz maddi gücü olan herkes tarafından kullanılmaya başladı ve bu tam bir çılgınlığa dönüştü.

Hatta Mısır'da değil yaşayan üst seviye insanlar, zenginlerin mumyalanmış bedenleri dahi gittikleri alemlerde daha güzel kokmaları için parfüm ile yıkanmaya başlandı. Zamanımıza ulaşan parfüm anlayışı bu günkü haline gelmeden önce yüzlerce kez boyut değiştirdi. Bugün parfüm, her kesimden insanın rahatlıkla elde edebileceği hatta yüzlerce değişik çeşidi içerisinde zaman zaman seçim yapmanın zorlaştığı sıradan bir ürün haline gelmiştir. Artık günün her anı insanlar güzel kokmak için çaba sarfetmekte, bir yerden bir yere giderken önce parfüm sıkmaktadırlar. Güzel kokmak cazibesini her geçen gün arttırmakla beraber, sabah, öğlen ve gece kullanımına müsait parfüm çeşitlerini bile raflarda bulmak artık mümkündür.

Sevgilimizin ve sevdiğimiz insanların kokusunu asla unutmayız, en ufak bir uyarıda anılar yeniden canlanır, hayal alemine dalarız.  Koku adeta bir iletişim şeklidir. Belkide sadece kokusu yüzünden vazgeçemediğimiz insanlar vardır. Eski çağlardan beri çok önemlidir koku. Mısır'da dini ayinlerde bile sıvı kokuların kullanıldığı ,örneğin Kleopatra' nın bir parfüm bağımlısı olduğu, törenlerde kendisi ve çevresindekilerin kokusunun metrelerce uzaktan bile hissedildiği söylenir. Hijyenik anlamda da güzel kokmak, temiz olmanın en belirgin özelliğidir. Kimse pis kokan biriyle yaşamak veya vakit geçirmek istemez.

Kendimizin olduğu kadar yaşadığımız ortamında güzel kokması bizi mutlu eder. Parfüm şirketleri insan için bu denli önemli olan koku yüzünden, doğadan aldıkları çiçekler, bitkiler, baharatlar ve ağaçlardan yüzyıllardır milyonlarca çeşit parfüm üretmektedirler. Herkesin kendine göre bir parfüm zevki vardır ve seçim yaparken kendini en çok yansıtan parfümü seçer. Tüm gün üzerinde kalacak bu parfüm kendiyle özdeşleşmelidir ve tenine yakışmalıdır çünkü her tende her koku aynı durmaz. Bu yüzden kişi parfüm seçerken kendine ve tenine uygun parfüm seçimi yapmalıdır.

Binlerce tür ve en iyi markaların içlerinden sizleri yansıtan modelleri seçip alın ve bulunduğunuz ortamda fark yaratmaya hemen başlayın. Birbirinden güzel parfüm markalarını sizler için bir araya getirdik ve uygun ödeme koşulları ile birleştirip alışverişlerinizi büyük bir keyfe dönüştürüyoruz. İster kendinize alın ister sevdiklerinize sürpriz yapın her biri birbirinden güzel ve kaliteli olan parfüm seçenekleri ile ne hediye alsam diye düşünüp kendinizi kahretmeye artık gerek yok. Siz alın sürpriz yapmak istediğiniz kişinin adresini ve notunuzu belirtin biz de o adrese gönderip sevdiklerinizin mutlu olmasını sağlayalım. Oldukça uygun fiyatlarda olan parfümlerimizden dilerseniz birden fazla alabilir ve aynı kargoda daha fazla beklemeden sahip olabilirsiniz. Her ortamda sizi ilk olarak imajınızla birlikte kokunuz ele verir. Siz seçiminizi yapın kullandığınız parfüm de sizi yansıtsın.

Parfüm

Parfüm nasıl yapılır - Parfüm yapımı

Bilindiği gibi parfüm yada genel anlamı ile güzel kokmak çok eski tarihlere dayanmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda insanoğlunun en başlarda doğal olarak kimyasal maddeler konusunda geri durumda olması sebebi ile bitkisel yani tabii maddelerden güzel kokmak ihtiyaçlarını giderdikleri anlaşılmıştır. Bu bitkisel mönünün içerisinde her zamanki gibi bazı dal ve ağaç gövdeleri ile çiçekler bulunmaktadır. Bugün bile parfüm imalatı çiçek özü yada benzeri şekilde yapılmaktadır.

En başlarda sosyal statüyü belirleyen bir araç olarak kullanılan parfüm bugün herkezin kolayca sahip olacağı bir şeydir. Tarihin neredeyse başlangıcından bu yana insanoğlu ile beraber olan parfüme olan ilgi böyle yoğun olunca kaçınılmaz olarak parfüm imalatı konusuda önem kazanmıştır. Eskiden parfüm yapımında ustalaşmış insanlar tarafından kullanılan bitkisel maddelerin çoğunun yerini bugün kimyasal maddeler almıştır.

Parfüm nasıl yapılır? sorusuna cevap vermek adına bu konuya odaklandığımızda her parfüm imalatçısının kendisine ait formülleri bulunduğunu görürürüz fakat bu parfüm yapımında kullanılan formül ne olursa olsun gerek etkisini artırmak gerekse kalıcığını çoğaltmak adına tümünde alkol ve su bulunduğu diğer oranın ise işte bu özel formülden oluştuğunu görüyoruz. Özel formül olarak adlandırılan kısımda ise meyve çekirdekleri, çiçek özleri, bazı bitki ve saplar gibi organik eklentiler bulunmaktadır.

Parfüm nasıl yapılır - Parfüm yapımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.